STOWARZYSZENIE PI-STACJA

about us
info in english

Dialogi z Gazetownią - biblioteki, tu po prostu trzeba być

SIERPIEŃ 20-08-2013 zdjecie

KONKURS LITERACKI & FOTOGRAFICZNY - finał

SMAKI ŻYCIA "SŁODKO-KWAŚNY" 2013

Dobiegł końca konkurs literacki i fotograficzny Smaki Życia 2013, smak słodko-kwaśny, pora więc na jego krótkie podsumowanie.

Konkurs trwał od 01.04.2013 r. do 31.07.2013 r. Jego głównym celem było promowanie twórczych postaw i rozwijanie talentów artystycznych, a także zachęta do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami i przemyśleniami na temat otaczającego świata i ludzkiej rzeczywistości.

Komisja oceniła prace pod kątem oryginalności tematu i refleksji oraz walorów literackich i artystycznych. Nadesłane dzieła miały na ogół bardzo osobisty, emocjonalny charakter i niejednokrotnie zaskakiwały oryginalnością spojrzenia. Niektóre z nich zawierają interesujące obserwacje socjologiczne oraz ukazują dramatyczne nieraz sytuacje życiowe.

Dziękujemy za wzięcie udziału w konkursie wszystkim Uczestnikom oraz wszystkim Pracownikom Bibliotek, którzy wspierali duchowo i technicznie Uczestników konkursu.


Prace Zwycięzców będzie można obejrzeć i przeczytać w słodko-kwaśnym wydaniu „Gazetowni”, które "zawiśnie na witrynie" 2 września 2013, natomiast prace wyróżnione w kolejnych wydaniach do końca roku.


Nagrody przyznano następującym osobom:

KONKURS LITERACKI „Smaki życia: słodko-kwaśny” 2013

  • Główna nagroda - Anna Błachucka - ,,Mikrofalówka” - Biblioteka Publiczna w Małogoszczu
  • Wyróżnienie - Zbyszek Strugała - ,, Słodko kwaśna droga przez życie” - Miłosławskie Centrum Kultury – Biblioteka publiczna w Czeszewie
  • Wyróżnienie - Patrycja Kaczkowska - „Skomplikowane życie” - Biblioteka Publiczna w Jabłonicy Polskiej
  • Wyróżnienie - Regina Nowak – „Życie to nie teatr”- Filia biblioteczna w Napiwodzie

KONKURS FOTOGRAFICZNY „Smaki życia: słodko-kwaśny” 2013

  • Główna nagroda - Małgorzata Kaczkowska – „Tajemnice żywota zamknięte w prostym kadrze” Biblioteka Publiczna w Jabłonicy Polskiej
  • Wyróżnienie - Andrzej Prajsnar - „Słodko-kwaśna feeria barw polskiej przyrody” Biblioteka Publiczna w Jabłonicy Polskiej

Gratulujemy!

CZERWIEC 19-06-2013 zdjecie

KONKURS LITERACKI & FOTOGRAFICZNY - JURY KONKURSU


KONKURS LITERACKI - jury

  • Ingeborga Kink-Krzyżanowska - poetka, malarka
  • Waldemar Ławecki - historyk, podróżnik
  • Joanna Dudek - polonistka, redaktor
  • Paweł Chmielewski - reżyser, scenarzysta

KONKURS FOTOGRAFICZNY - jury

  • Artur Radźko - reżyser, operator filmowy
  • Józwa Mintoft - artysta grafik, bard
  • Katarzyna Bogucka - scenarzysta, realizator
  • Piotr Mysłakowski - artysta architekt wnętrz, genealog

f t

KWIECIEŃ 09-04-2013 zdjecie

WSPÓŁPRACA Z BIBLIOTEKAMI

Dzięki współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (http://frsi.org.pl) zaproponowaliśmy bibliotekom publicznym w całej Polsce nawiązanie dialogu z naszym internetowym miesięcznikiem kulturalno-społecznym „Gazetownia”. Magazyn, ukazujący się w sieci od dwóch lat, tworzony jest przez ludzi, którzy znalazłszy się „na zakręcie” życia, zatrzymali się na chwilę, aby porozmawiać ze sobą. Na łamach pisma dzielą się swoją twórczością, przemyśleniami i ciekawymi informacjami o świecie i ludziach.

W ramach współpracy z bibliotekami przygotowaliśmy m.in. propozycje dostarczania w pdfie „Gazetowni w telegraficznym skrócie” do wydrukowania i zachęcania użytkowników bibliotek do czytania pełnego wydania na stronie www.gazetownia.eu oraz specjalnie im dedykowane Konkursy magazynu „Gazetownia”: konkurs literacki na bajkę i fotograficzny na fotoreportaż pt. „Słodko-kwaśny”.

Biblioteki, które podejmą współpracę z „Gazetownią” i zainteresują swoich czytelników naszym magazynem, mogą liczyć na rozszerzenie pakietu bezpłatnych form aktywności dla użytkowników bibliotek. Planujemy m.in.:

  • wywiady z pracownikami biblioteki na temat ulubionej książki i publikacje w „Gazetowni”;
  • scenariusze do spotkań literackich i nową rubrykę w magazynie „Myśli z bibliotek”, w której zamieścimy relacje ze spotkań i rozmowy z czytelnikami, ich twórczość własną lub pytania oczekujące na odpowiedzi;
  • do aktywnych bibliotek przyjedziemy, aby nagrać krótki film pokazujący miejscowe środowisko czytelników lub przywieziemy ciekawych gości na spotkanie z „Gazetownią”.

Propozycje współpracy mają na celu podniesienie wskaźnika czytelnictwa w Polsce i rozszerzenie aktywności czytelników bibliotek publicznych, a także zachęcenie do podejmowania działań twórczych i odkrywanie własnych talentów literackich czy dziennikarskich niezależnie od wieku, zgodnie z naszymi dewizami: „Łączymy pokolenia” i „Twoją myśl przekażemy innym”.

Zapraszamy do współpracy! Rejestracja

Plakat Gazetowni do ściągnięcia format A4 - PDF, format A3 - PDF

KWIECIEŃ 09-04-2013 zdjecie

DIALOGI Z GAZETOWNIĄ - SPOTKANIA W BIBLIOTEKACH

już wkrótce

Dialogi z ,,Gazetownią” to propozycja spotkań międzypokoleniowych, trwających ok. 90 minut. Na spotkaniach podejmowane są tematy, o których trudno rozmawiać w domu czy też pracy. Uczestnicy mają możliwość posłuchania fragmentów książek, poezji lub/i scenek przygotowanych przez aktorów oraz wypowiedzi ekspertów. Na podstawie tych materiałów inicjowane są tematy do dialogów. Uczestnicy na koniec spotkania mają możliwość anonimowo zadać pytanie, na które odpowiedź otrzymają w publikacji internetowej „Gazetowni” lub/i w pdfie „w telegraficznym skrócie”.

Spotkania mają na celu propagowanie czytelnictwa poprzez nabywanie umiejętności prowadzenia rozmów na różne tematy poruszane w literaturze, mediach i sztuce. Spędzanie wspólnie czasu na dialogu pomiędzy uczestnikami spotkań, członkami rodziny, sąsiadami i nieznajomymi daje poczucie współtworzenia świata, w którym żyjemy, zarówno medialnego internetowego, jak i rzeczywistego lokalnego.

Spróbuj z nami odpowiedzieć na pytanie: Czy żyjemy jeszcze w realnym świecie?

Czekamy na odpowiedzi: mail: gazetownia@pi-stacja.org